Pokazywanie postów oznaczonych etykietą likier kawowy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą likier kawowy. Pokaż wszystkie posty

sobota, 11 listopada 2017

Miniserniczki kawowe, książki Doroty Świątkowskiej i Kahlua


Kawowe nastroje u mnie nieustannie.
W szkolnej bibliotece na kiermaszu charytatywnym dorwałam dwie książki autorki najpopularniejszego ciastkowego bloga w Polsce. To nic innego, jak wygodna forma znajdujących się w sieci przepisów, których nie trzeba drukować. Bardzo poręczne i pięknie wydane dwie niewielkie książeczki. Poniższy przepis jest bardzo luźną interpretacją przepisu na MINISERNICZKI CAPPUCCINO z jednej z nich "Do kawy".

Autorka proponuje nam spód z pokruszonych ciasteczek oraz czapę z bitej śmietany, z czego ja zrezygnowałam. Mąkę pszenną zastąpiłam ziemniaczaną i wymieszałam oba cukry w nieco innej proporcji. Do serniczków użyłam likieru Kahlua, który jest moim odkryciem i nową miłością.
Porcję podzieliłam na pół i wyszło mi 8 babeczek.
  • 250 g twarogu
  • 1 jajko
  • 0,25 szklanki śmietanki kremówki
  • 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej (u mnie bardzo drobna, o smaku ajerkoniaku)
  • 0,5 szklanki cukru (pół na pół cukier trzcinowy i cukier puder)
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka likieru kawowego ( u mnie Kahlua)
Śmietankę podgrzać i zalać nią kawę.
W misie umieścić twaróg, oba rodzaje cukru, jajko, likier i śmietankę z kawą.
Zblendować blenderem, aż składniki się połączą (nie za długo, by nie napowietrzyć masy za bardzo).
Blachę na babeczki wyłożyć silikonowymi foremkami i wypełnić je masą serową, pamiętając, że serniczki nieco urosną.
Piec w 170 stopniach około 35-40 minut.
Studzić w uchylonym piekarniku.

Schłodzić w lodówce i podawać na zimno.


poniedziałek, 9 stycznia 2017

Babeczki z marcepanem i tequilą kawową


Lubię marcepan.
Ludzie dzielą się na takich, którzy go uwielbiają albo nienawidzą.
Ciężko na rynku o taki, który nie będzie zawierał śmieci typu tłuszcz palmowy, syrop glukozowo-fruktozowy itd. Ale ten wysokiej jakości potrafi zmienić smak zwykłych babeczek w coś na prawdę wyszukanego. Polecam wypróbować poniższy przepis!

Znalazłam w sieci zestawienie słodkości z marcepanem w roli głównej. Zajrzyjcie TUTAJ, żeby wiedzieć co kupić. Strona zawiera wiele produktów, które możemy porównać.

           /6 babeczek:/
  • 5 łyżek oleju rzepakowego
  • 3 łyżki cukru
  • 1 jajko
  • 75 g mąki orkiszowej razowej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 3 łyżki tecquili kawowej (ja używam TAKIEJ)/likieru kawowego
  • około 30 g marcepanu, posiekanego (może być w czekoladzie)

    Olej utrzeć z cukrem i jajkami na gładką i puszystą masę.
    Dodać alkohol.
    Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i dosypać do mokrych składników.
    Na końcu dodać posiekany marcepan i delikatnie wymieszać łyżką.
    Ciasto na babeczki rozdzielić pomiędzy papilotki.
    Piec w 170 stopniach około 25 minut.

    UWAGA!!! Można zrobić wersję kakaową. Wystarczy do mąki dodać dwie łyżki kakao.

wtorek, 26 lipca 2016

Serniczki czekoladowe


Zainspirowana: sernikiem Liski


           /Składniki na 6 serniczków w foremkach muffinkowych:/

  • 250 g twarogu, zmielonego przynajmniej trzykrotnie
  • 50 g cukru pudru
  • 1 jajko
  • 50 g czekolady deserowej (roztopionej w kąpieli wodnej)
  • 1 łyżka amaretto, rumu, innego likieru (u mnie tecquilla kawowa)

    Ser zmiksować z jajkiem i cukrem.
    Pod koniec dodać roztopioną i ostudzoną czekoladę i likier.
    Rozdzielić do 6 foremek na babeczki (najlepiej silikonowych).
    Piec w 160 stopniach około 40 minut.
    Ostudzić w piekarniku, uchylając drzwi.
    Po ostudzeniu schłodzić w lodówce.

środa, 25 maja 2016

Babeczki brownie z syropem z agawy


Były bez cukruz cukrem trzcinowymz likierem kawowym.
Tym razem są z syropem z agawy i kawową tequilą.
Gorąco polecam :) Jak dla mnie najlepsze!

           /6 babeczek:/
  • 50 g masła
  • 40 g ciemnej czekolady
  • 1 jajko
  • 1 łyżka tequili kawowej/likieru kawowego
  • 50 g mąki orkiszowej razowej.
  • 0,5 łyżeczki łyżeczki proszku do pieczenia  
  • 3 łyżki syropu z agawy

         Masło z czekoladą roztopić w kąpieli wodnej.
         Ostudzić.
         Dodać lekko roztrzepane jajko, wymieszać.
         Następnie dodać syrop z agawy i zamieszać.
         Powoli dosypywać mąkę z proszkiem do pieczenia.
         Tak przygotowane ciasto przełożyć do papilotek/foremek silikonowych.
         Do każdej babeczki dodać 2-3 truskawki (w zależności od wielkości owoców).
         Piec w 180 stopniach około 20 minut.

środa, 23 marca 2016

Babeczki kawowe z rafaello




Rafaello (podobno) wyraża więcej niż tysiąc słów. Skoro tak, to te babeczki wyrażają więcej niż dwa tysiące. Kawa-kokos-migdał to dobre połączenie. Babeczki dobrze się prezentują. Myślę, że mogły by być idealnym pomysłem na smakołyk po świątecznym śniadaniu.

/około 20 babeczek/
  • 100 g miękkiego masła
  • 150 g drobnego cukru
  • 3 jajka
  • 125 ml mleka
  • 125 ml likieru kawowego
  • 60 ml mleka skondensowanego/słodkiej śmietanki
  • 350 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 20 kuleczek rafaello

Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę.
Dodawać kolejno po jednym jajku.
W osobnym naczyniu połączyć oba rodzaje mleka i likier.
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia.
Do masy maślanej dodawać na przemian: mąkę i mleko z likierem.
Kiedy już wszystkie składniki się połączą, przełożyć do foremki na babeczki wyłożonej papilotkami.
Piec w 170 stopniach około 25-30 minut, aż patyczek wetknięty w babeczkę będzie suchy.
Smacznego!

piątek, 7 sierpnia 2015

Trufle kawowe




*Śmietanka powinna być w temperaturze pokojowej.

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Wyłączyć ogień i dodać masło do czekolady. Dokładnie i powoli mieszać, aż się połączą. Dodać śmietankę i ponownie mieszać (można trzepaczką balonową lub drewnianą łyżką). Na końcu dodać likier. Ostudzić i przełożyć do lodówki.

Kiedy masa stężeje formować z niej trufle, obtaczając je w gorzkim kakao.
Trzymać w lodówce i cieszyć się wspaniałym smakiem czekolady i kawy!

wtorek, 7 lipca 2015

Brownie z likierem kawowym i borówkami




Zawsze myślałam, że przepis na idealne brownie mam już wypróbowany.
Z drugiej strony wiadome, że jeśli zobaczę coś kawowego to prędzej czy później to wypróbuję.
Mając likier kawowy w domu nie mogłam nie wypróbować tego przepisu.
Zmniejszyłam ilość cukru, czekolady i pominęłam kawę rozpuszczalną (z racji, że robiłam moje babeczki z borówkami wolałam, aby kawa nie była aż tak wyczuwalna).
Gorąco polecam!

/18 babeczek:/
  • 160 g masła
  • 4 jajka
  • 140 g czekolady, gorzkiej
  • 1 szklanka cukru
  • szczypta soli
  • 1,5 szklanki mąki
  • 0,5 szklanki likieru kawowego
  • borówki

    Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
    Masło roztopić, zdjąć z palnika. Dodać czekoladę i zostawić na dwie minuty. Zamieszać do rozpuszczenia, aż powstanie gęsty sos czekoladowy. Lekko ostudzić.
    W misce roztrzepać jajka, dodać cukier i likier kawowy. Zamieszać wszystko razem.
    Dodać wcześniej przygotowany sos czekoladowy. Połączyć. Dodać mąkę ze szczyptą soli.
    Wymieszać łyżką/rózgą kuchenną.

    Formę na muffiny włożyć papilotkami i nałożyć do nich ciasto czekoladowe.
    Do każdej babeczki powciskać kilka-kilkanaście borówek.

    Piec około 25 minut w 180 stopniach.

sobota, 27 czerwca 2015

Tartaletki z kremem czekoladowo-kawowym (i wiśniami)





Jako wielbicielka wszystkiego co kawowe nie mogłam się powstrzymać przed skombinowaniem czegoś z dodatkiem tequili kawowej, którą napoczęłam ostatnio. Tak powstały tartaletki z kremem czekoladowo-kawowym na bazie śmietanki kremówki. Przyznam, że niezłe. Serio :)

Można zrobić jedną większą tartę, kilkanaście małych babeczek albo kilka tartaletek.

Polecam!


Kruchy spód: 
  • 90 g miękkiego masła
  • 1 czubata łyżka cukru pudru
  • 1 żółtko
  • 135 g mąki pszennej
Wszystkie składniki połączyć i zagnieść gładkie ciasto. Zawinąć w folię. Schłodzić w lodówce przez min. 20 minut. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Wstawić tartaletki i piec około 15-20 minut, aż staną się lekko rumiane.
Ostudzić.

Krem czekoladowo-kawowy:
  • 100 ml śmietanki kremówki
  • 100 g ciemnej czekolady
  • 1 łyżka likieru kawowego (ja dodałam na bazie tequili Patrón XO Café) lub likieru kawowego
  • starte wiórki czekoladowe
  • owoce (do podania)
Śmietankę mocno podgrzać (nie zagotować!).Zdjąć z palnika i dodać do niej posiekaną czekoladę.Wymieszać i odstawić na 15 minut. Dodać alkohol i wymieszać łyżką.Wstawić do lodówki na 12-24 godziny, aby krem się mocno schłodził.Po tym czasie wyjąć i ubić mikserem na puszysty krem (powinien podwoić objętość).Krem nałożyć na kruchy spód, posypać startą czekoladą i udekorować owocami (np. wiśniami, które uwielbiają towarzystwo czekolady i kawy).Zajadać i się cieszyć życiem!